Živý webový magazín s čerstvými správami, ktoré využijete doma, v práci, na cestách aj na dovolenke. Čítajte, dozvedajte sa nové veci a kráčajte s dobou.
Čo je to krása? Ako ju vnímame??
Čo je to krása? Ako ju vnímame??

Čo je to krása? Ako ju vnímame??

Krásu vnímame osobito. Váš kamarát vníma krásu ináč ako vy. Inými slovami, každý z nás má vlastné ponímanie toho, čo je pekné – vlastné chápanie estetiky. Krásu nachádzame v umení ako aj v každodennom živote.
baletní pár
A čo to vlastne estetika je? Estetika je veda, ktorá sa krásou zaoberá a snaží sa odpovedať na otázky ako umenie vzniká, ako sa vyvíja, aký ma na ľudí vplyv. Následne sa tieto odpovede snaží aj vysvetliť.  Niekoho očarí opadávanie listov zo stromov na jeseň, alebo snehobiela krajina, rosa trblietajúca sa na listoch kvetín skoro ráno na jar, kniha, film, zvieratá, videohry, zábava…

Krásu hľadáme aj v našom hodnotovom rebríčku;  pravde, v múdrosti, v dobre a a (paradoxne) v zle, ktoré následne vedie k dobru. Krásu nachádzame niekde v strede medzi dobrom a zlom, láskou a nenávisťou. Zlo je často iba nedostatok dobra. V tomto všetkom krása je.
 

Krása nachádzaná v bežnej praxi

Veľa ľudí zaujme krása v činoch – v konaní. Nie vo veciach, pojmoch, slovách a javoch ako takých, ale v osobnom pričinení sa k vytvoreniu krásy a dobra. Teda v praxi.
motýl na listech
Ako sme už spomenuli, krásu môžeme nachádzať v hudbe, výtvarnom a úžitkovom umení (v akomkoľvek type umenia), v bežných životných situáciách. V supermarkete mamička tlačí kočík, v ktorom sedí jej dieťa. Jeho oči sa upriamujú práve na spodné regály s tovarom,
kde sa nachádzajú cereálie pre deti.

Tieto, dieťa ohodnotí ako pekné, pretože zajačik či psík na nich sa pozerá priamo na nich a láka ich svojim veselým pohľadom. Mamička teda neurobí nič iné ako to, že tieto cereálie kúpi. No či sú naozaj také zdravé, nutrične výživné a plné vitamínov? To je už otázka na inú tému…

Krása ovplyvňuje nás všetkých a vždy bude. Najkrajšia vec na svete, je však pre mnohých ľudí stále láska a nezištná pomoc. Dobro je krása. Už „chcieť“ stačí a keď sa prejde k praxi, krása sa ukáže aj v živote.