Živý webový magazín s čerstvými správami, ktoré využijete doma, v práci, na cestách aj na dovolenke. Čítajte, dozvedajte sa nové veci a kráčajte s dobou.
Šetrite energiou s led žiarovkami
Šetrite energiou s led žiarovkami

Šetrite energiou s led žiarovkami

Zdá sa vám, že platíte akosi veľa za elektrickú energiu? Kde a na čom by sa teda dalo efektívne ušetriť? Odpoveď znie- na osvetlení! Skúste preto siahnuť po úspornejších svetlách, tými sú napríklad led žiarovky gu10. Alebo aj iné žiarovky a svetlá, ktoré však nájdete v kategórii LED. „Ledy“ sú v súčasnosti tou najúspornejšou alternatívou. Hoci do nich môžete pri kúpe investovať o čosi viac, v konečnom dôsledku prinášajú pravidelnú úsporu za elektrickú energiu.

Vysvetlime si v stručnosti, prečo sú ledky také úsporné.

  • Hlavným dôvodom je, že ako zdroj svetla používajú svetlo emitujúce diódy, v angličtine Light Emitting Diode (LED).

Žiarovka, oheň

Úsporné diódy sú v tomto prípade vnútornou súčasťou žiarovky. Napriek nízkej spotrebe elektriny produkujú veľa svetla, respektíve v porovnaní premeny elektrickej energie na svetlo s inými zdrojmi sú najefektívnejšie. Vďaka tejto technológii žiarenia sa dostávame k ich ďalšej výhode- nezahrievajú sa. Žiarovka preto na dotyk nie je horúca a nepopáli vás. Premieňa energiu na svetlo bez zahrievania, čo je zároveň jedným z dôvodov jej úsporných vlastností.

Žiarovky, obloha

Ledky a ich známe výhody sú síce najmä o úspore energií, ale sú populárne aj z ďalšieho dôvodu- spravidla majú vysokú životnosť žiarenia, ktorá je v priemere 25 000 až 100 000 hodín. Po celý tento čas tak môžete vyžívať práve tieto úsporné zdroje svetla a tešiť sa z toho, koľko pravidelne ušetríte. Nezabúdajme ale podotknúť ani fakt, že led žiarovka neobsahuje ortuť, a preto je veľmi ekologická. Dá sa plnohodnotne recyklovať a jej žiarenie je prospešnejšie pre zdravé životné prostredie. K najväčším nevýhodám sa radí asi ich vyššia cena v porovnaní s klacikými žiarovkami. Pokiaľ ale vezmeme do úvahu ich úsporné vlastnosti, aj napriek tomu ide o výhodnú investíciu z dlhodobého hľadiska. Na výber sú pritom rôzne typy týchto svetiel.