Živý webový magazín s čerstvými správami, ktoré využijete doma, v práci, na cestách aj na dovolenke. Čítajte, dozvedajte sa nové veci a kráčajte s dobou.
Viete, aká je kvalita vody vo vašej studni
Viete, aká je kvalita vody vo vašej studni

Viete, aká je kvalita vody vo vašej studni

Koľko stojí rozbor vody Voda servis je otázka, ktorú by ste si mali klásť zakaždým, keď dedíte alebo kupujete rekreačnú nehnuteľnosť, prípadne rodinný dom s vlastnou studňou. Studňa s vodou na vlastnom pozemku je vždy veľkou výhodou, ak sa v nej však nachádza kvalitná pitná voda. Nemôže vás potom zaskočiť žiadna odstávka vody vo vodovodnom rade a prípadný „blackout“, ktorý vznikol v prípade nejakého ohrozenia dodávok vody miestnymi vodárňami. A ak máte v studni čerpadlo, ktoré je možné obsluhovať fotovoltaikou, potom ste úplne nezávislí na dodávateľoch energií zvonku.

pitná voda

Akú vodu pijeme – voda je ale veľmi široký pojem a jej zloženie nie je vždy ideálne na potravinárske a hygienické účely, aj keď môže teoreticky plniť zákonom stanovené normy. Napríklad pre dojčatá a batoľatá je absolútne zásadné mať výrazne podlimitné hodnoty dusitanov, ropných látok a ťažkých kovov vo vode. Pre malé deti nie je vhodné ani pitie chlórovanej vody, voľný aj viazaný chlór je pre malý vyvíjajúci sa organizmus toxický a môže pre malé deti predstavovať aj vážne zdravotné riziká. Chlór sa však vzťahuje na vodu z vodovodného potrubia, nie zo studne, a toto sa týka tých, čo majú prístup iba k vode z vodární, alebo využívajú oba zdroje, ako vodárenské vody, tak aj vody zo studne.

kvapka vody

Rozbory vody sa vyplácajú vykonávať v podstate zakaždým, nech už čerpáte vodu odkiaľkoľvek, pretože existujú filtre, s ktorými je možné z vody odstrániť nežiaduce látky. Na kvalite vody záleží najmä preto, že voda detoxikuje organizmus od toxických látok a odpadových metabolitov, a pokiaľ sa nimi ešte zanášate, detoxikačný proces prestáva správne fungovať a urýchli sa tým starnutie tela.

Rozbory vody sú tiež dobré na zistenie tvrdosti (obsahu rozpustených minerálnych iónov, najmä vápnika), a ak je voda príliš tvrdá, vyplatí sa zo zdravotných i technických dôvodov tvrdosť znížiť.