Živý webový magazín s čerstvými správami, ktoré využijete doma, v práci, na cestách aj na dovolenke. Čítajte, dozvedajte sa nové veci a kráčajte s dobou.
Antigénové testy sú účinným nástrojom v boji proti vírusom, pretože poskytujú rýchlu pomoc
Antigénové testy sú účinným nástrojom v boji proti vírusom, pretože poskytujú rýchlu pomoc

Antigénové testy sú účinným nástrojom v boji proti vírusom, pretože poskytujú rýchlu pomoc

Ako fungujú antigénové testy https://www.covidexpert.sk/antigenove-testy/?
Antigénové testy fungujú tak, že detegujú prítomnosť vírusových antigénov vo vzorke z nosa alebo hrdla. Testy obsahujú protilátky, ktoré sa viažu na tieto antigény a ak sú prítomné, na testovacej tyčinke sa objaví farebná línia.

Aké sú výhody antigénových testov?
Antigénové testy majú niekoľko výhod. Sú rýchle, výsledok je dostupný už za 15-30 minút. Sú tiež dostupné v lekárňach, drogériách a online obchodoch. V porovnaní s PCR testami sú lacnejšie. Sú jednoduché na použitie a môžu sa vykonať doma bez odbornej pomoci. Na test postačí vzorka z nosa alebo hrdla, ktorú si odoberiete sami.

antigenovy test

Kedy by ste mali používať antigénové testy?
Antigénové testy by ste mali používať, ak máte príznaky COVID-19, ako je kašeľ, nádcha, bolesť hrdla, únava, strata chuti a čuchu, bolesť svalov alebo horúčka. Môžete ich tiež použiť, ak ste boli v kontakte s niekým, kto má COVID-19, alebo pred návratom do práce alebo školy po prekonaní ochorenia. Ak sa chystáte na hromadnú akciu alebo do uzavretého priestoru s viacerými ľuďmi, tiež je vhodné použiť antigénový test. Je dôležité si uvedomiť, že antigénové testy nie sú náhradou za lekársku diagnózu a ak máte akékoľvek otázky, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

testovanie covid

Antigénové testy sú najpresnejšie, keď sa vykonávajú v prvých dňoch infekcie, keď je vírusová nálož vysoká. V neskorších fázach infekcie, keď je vírusová nálož nižšia, môže byť presnosť testu nižšia. Preto sa antigénové testy neodporúčajú pre bezpríznakových ľudí, pretože u nich môže byť vírusová nálož taká nízka, že test ju nedokáže detekovať. Antigénové testy sú užitočným nástrojom v boji proti šíreniu COVID-19. Poskytujú rýchlu a dostupnú možnosť zistiť, či ste nakazení vírusom. Je však dôležité si uvedomiť, že nie sú 100% presné a mali by sa používať spolu s inými preventívnymi opatreniami, ako je nosenie rúška, udržiavanie odstupu a očkovanie.